Förändring

Lite blandade bilder från butiken så som den såg ut idag. Vi möblerar om oftare än jag vet inte vad :) Det blir så när något säljs och annat kommer in, plus att vi tycker det är roligt också. Min mor är den av oss som har bäst snits på det där – vad tycker ni?

Påfågeln är en favorit hos oss. Han gör sig fantastiskt fint ihop med salladsskålarna av bambu som vi också är mycket förtjusta i.

Teakbordet dukat i grönt.

Kassadisken och lite dagsljus.

Ljugarebänken! Tänk så bra den kommer att vara till våren/sommaren utanför butiken. Kaffe, saft, solglasögon och trevligt sällskap.

Plastic fantastic. Eller back to the 70′s. Personligen blir jag glad av mycket färg så när mor min gjorde en hylla helt i orange/rött så blev jag nöjd.

 

I morgon, tisdag, åker vi iväg och hämtar lite grejer, så då är butiken stängd. Resten av veckan har vi öppet som vanligt. 11-18 vardagar och 11-15 (minst) på lördag och söndag.

 

 

About these ads

Om Butiken ★ tid & rum

Retrobutik i Årsta, Stockholm. www.tidochrum.nu Hos oss hittar man möbler, lampor och inredningsdetaljer från 50-, 60- och 70-talet. Vi gillar när saker får nytt liv och flyttas från en tid och ett rum till ett annat. Hoppas du också gör det! Välkommen in.
Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Vad har du på hjärtat?

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s